O MNIE
PAWEŁ PIEC
Saksofonista, flecista, kompozytor, oraz dyrygent awangardowej Krakowskiej Orkiestry Ad Libitum. Ceniony jako pedagog i nauczyciel gry na saksofonie. Lider Paweł Piec Quintet.
Absolwent Jazzu i Muzyki Współczesnej, Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz Studium Pedagogicznego, Akademii Muzycznej w Katowicach.
Członek Śląskiego Jazz Clubu, najstarszego stowarzyszenia jazzowego w Polsce.
Laureat Cantate Deo 2005, tegoż samego roku wyróżniony na XIV Spotkaniach Muzyków Jazzowych z Paweł Piec Quartet.
W 2012 pojawia się w prestiżowym Jazz Top miesięcznika Jazz Forum w kategorii saksofon barytonowy.
Współpracował z gwiazdami jazz i gospel: Krzysztof Ścierański, Junior Robinson, Karen Gibson oraz Pawłem 'Baby' Mąciwodą (ex The Scorpions).
Renomowany nauczyciel gry na saksofonie. Nauczyciel kształcenia słuchu oraz improwizacji jazzowej i harmonii. Gra na saksofonach: tenorowym, sopranowym i barytonowym zeswoistą charyzmą i ekspresją. Kompozytor muzyki do filmu i teatru.
BIOGRAFIA
Dyrygował Krakowską Orkiestrą Ad Libitum, odnosząc sukcesy i czarując publiczność zaadoptowaną przez siebie, nową metodą dyrygowania.
Wraz z Pawel Piec Quartet brał udział w niezliczonych festiwalach. Zdobył wyróżnienie w konkursie jazzowym na XIV Jazz Musician Meeting AD 2005.
Z zespołem Grawitacja grał przed legendą jazzu, Herbie Hencock'iem w Domu Muzyki i Tańca w 2002 roku.
Nagrody i Festiwale
Pierwsza nagroda na Cantate Deo 2005, Prestiżowe FIMU Festiwal we Francji, Porto-Franko Art Festival w Ivano-Frankivsk’u, Light Tagen, oraz Gospel Night w Niemczech.
Spotkanie z Krzysztofem Ścierańskim, najlepszym polskim basistą od 20 lat, co potwierdza doroczny ranking miesięcznika Jazz Forum, zaowocowało powstaniem tria Ścierański/ Piec/ Kuczyński.Wirtuoz gitary basowej Ścierański (współpracownik Tomasza Stańki i Zbigniewa Namysłowskiego), podpora najlepszych sekcji rytmicznych- Przemek ‘benbeneq’ Kuczyński i gorący saksofon Pawła Pieca tworzą niezwykły projekt, mezalians jazzu, rocka, bluesa i soulu.
Ad Libitum Festiwal…
Dyrygował orkiestrą specjalnie stworzoną na potrzeby 4go Festiwalu AD Libitum 2009.
Nowoczesne spojrzenie na muzykę okazało się sukcesem i wzbudzało duże zainteresowanie wśród muzykologów i kompozytorów. System dyrygowania opracowany przez światowej sławy kompozytora- Lawrence'a D. "Butch'a" Morris'a zakładał że forma jest improwizowana i ustala ją dyrygent, dowolnie podczas wykonywania utworu przy użyciu specjalnych znaków.
Krakowska Orkiestra Ad Libituum wykonała także…
Kontynuacją tego projektu był Piec ArtOff Orchestra.
Fascynuje wielobarwną muzyką, przenikaniem świata melodii, tekstu i ruchu scenicznego. Frazy, które są połączeniem zapisanych partytur oraz form improwizowanych, tworzonych na żywo przez plastyczne gesty dyrygenta wprowadzają publiczność w nowy ekscytujący wymiar
Współpraca z muzykami z Polski i ze świata…
Z ikoną polskiego jazzu- Krzysztofem Ścierańskim,
Art'em Gore'm (współpracownikiem G. Benson'a i J. Scofield'a).
Absolwentem prestiżowej Berklee College Of Music- perkusistą Atma Anur'em,
Pawełem 'Baby' Mąciwodą (ex The Scorpions).
Gitarzystą znanym z występów z muzykami Deep Purple- Liam'em MacMhurri'm,
Bryan’em Corbett’em (z Us3),
Ron’em Willinams’em.
Współpracował z kompozytorami: Alexanderem Litvinovsky'm, Tomaszem Lewandowskim, oraz Krzysztofem Knittlem (laureatem Foundation for Contemporary Performance Arts w Nowym Jorku).
Uczestniczył w niezliczonych koncertach, jam sessions, oraz nagraniach studyjnych ze śmietanką polskiej sceny jazzowej…
Janusz Muniak, Ryszard Krawczuk, Arek Skolik, Dariusz Dusza, Piotr Wyleżoł, Karolina Glazer, Tomasz Mucha, Piotr Schmidt, Bartek Pieszka, Edi Sanchez, Wojciech Groborz, oraz Tadeusz Leśniak (pianista m.in. Andrzeja Zauchy).
Bardzo ważnym wydarzeniem w karierze, był występ przed legendą jazzu, pianistą Miles’a Davis’a- Herbie Hancock'iem, podczas koncertu w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu
AD 2004.
Krakow Gospel Choir
Wraz z KGC koncertował z gwiazdami muzyki soul i gospel, takimi jak: Wayne Ellington, Karren Gibson, Marc Beswick, Colin Vassell, Ruth Waldron, Junior Robinson, Norris Garner, Emmanuel Waldron.
Studiował i uczestniczył w warsztatach…
U boku topowych saksofonistów, takich jak:
Dave Liebman (USA), Maciej Sikała, Andrzej Olejniczak, Adam Wendt, Rick VanMatre (CAN), Jerzy Główczewski, Ryszard Krawczuk, Leszek Żądło, Jean-Pierre Zanella (CAN).
Dyskografia:
"Wiatrak" (Ruda Śląska 2002)
Załoga Boga- Cantate Deo (Gliwice 2005)
"Evergreen" (Łódz 2008)
Alexander Litvinowski- "Jazz Graffiti" (Kraków 2008)
KGC- "KGC live" (2009)
Jahoo- "Dobre Słowo" (2011)
Skorup- "Piękna Pogoda" (2013)
Kadosz- "Chwała Tobie Tato" (2014)
Skorup- "Ludzie Chmur" (2015)
Piąty Wyraz- "Góra Św. Anny- live" (2015)
Enerjazzer- "Polacy nie gęsi…" live (2015)
Prasa
PAWEŁ PIEC QUARTET
„Pawel Piec Quartet. Zespółzłożony z ambitnych,
młodych oraz nagradzanych juz na wielu poważnych konkursach muzyków.
Na energetyczny repertuar zespołu składają się kompozycje lidera Pawła Pieca…”
Śląski Jazz Club 2008
Scierańśki Piec Kuczyńśki
„Ścierański/ Piec/ Kuczyński Trio…”Zamkowy bal” to utwór, którym muzycy rozpoczęli ten wieczór. To był interesujący, dynamiczny początek, sugerujący czego możemy się spodziewać w dalszej części występu…”
kultura.wszczecinie pl 2009
„Na scenie SCK wystąpiła "śmietanka" polskiego jazzu: Krzysztof Ścierański – znakomity basista… oraz dobrze znany stargardzkiej publiczności z licznych koncertów w naszym mieście i współpracy z teatrem Majki Cierockiej rewelacyjny saksofonista i flecista Paweł Piec – student krakowskiej Akademii Muzycznej, mający na swym koncie współpracę z takimi sławami światowego wymiaru jak Atma Anur, basista grupy The Scorpions- Paweł "Baby" Mąciwoda czy brytyjska wokalistka Ruth Waldron. Program sobotniego koncertu wypełniły w całości utwory skomponowane przez Pawła Pieca i Krzysztofa Ścierańskiego śpiewane przez Karolinie Glazer, młodą wokalistę jazzową o niewyobrażalnych wprost możliwościach głosowych i interpretacyjnych, z powodzeniem mogącą się równać z Urszulą Dudziak.”
Dziennik Stargardzki 2008
O koncercie Krakowskiej Orkiestry Ad Libituum
„…utwory wg partytur tekstowych Karlheinza Stockhausena i nowy utwór Tadeusza Wieleckiego zamówiony przez Fundację Polskiej Rady Muzycznej.”
Jazz Forum 2009-10-12
„… Paweł Piec w latach 2010/2011 wykonywał oprawę muzyczną we Wrocławiu i Warszawie podczas spotkań uwielbieniowych HOPE: Wrocław 24, oraz konferencji z udziałem międzynarodowych mówców.
Fundacja jest zadowolona z profesjonalnego podejścia muzyka, oraz zaświadcza o jego wysokich kompetencjach muzycznych, jak również o wyjątkowym wyczuciu muzycznym oraz duchowym.”
Marcin Widera
Wiceprezes Zarządu
Hope24: Wrocław 2011
„Stowarzyszenie „GTW” od kilku lat współpracuje z Pawłem Piecem. Efektem tej współpracy były liczne koncerty takie jak, m.in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Koncert Charytatywny dla Piotra, Hip Hop Night 2011 oraz Alternative Night. Współpraca z Pawłem oznaczała się wysokim profesjonalizmem i była wykonywana na wysokim poziomie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, czego efektem będzie nasza niejednokrotna współpraca w przyszłości”
Dariusz Opoka
GTW 2011